Termeni si conditii

Site-ul: www.scoalait.ro este pus spre folosință, având condiția să acceptați următorii termeni și condiții fără a dori să îi modificați în vreun fel.

Ne dorim ca în momentul utilizării acestui site de către dumneavoastră, să aveți parte de siguranță privind datele cu caracter personal și o experiență plăcută.

www.scoalait.ro este administrat de COMASTECRI SRL, firma care își are sediul în București, str. Baicului nr. 82 și este înregistrată la Registrul Comerțului cu nr.  J23/5260/2018, Cod Fiscal nr. 36726498.

Accesul dar și utilizarea www.scoalait.ro sunt gratuite, având ca scop informarea utilizatorilor referitor la produsele pe care ScoalaIT dorește să le vândă.

UTILIZAREA SITE-ULUI     

Dacă utilizați acest site, confirmați acordul dumneavoastră cu privire la Termenii și Condițiile de utilizare ai acestuia. Dacă nu sunteți de acord cu acești Termeni și Condiții de Utilizare, vă rugăm să nu folosiți site-ul www.scoalait.ro și nici conținutul acestuia.

Scoala IT vă oferă posibilitatea de a accesa liber site-ul, și dorește să facă vizibil efortul depus pentru a satisface clienții.

Este interzis să contactați site-ul sau să utilizați informațiile din site cU scopul alterării acestuia, dar nici în vederea discreditării Scoala IT, a clienților, produselor sau serviciilor puse la dispoziție.

Acest site vă este oferit în actuala formă fără alte garanții.

Nu ne asumăm responsabilitatea în caz de nefidelitate, nepotriviri, indisponibilități sau alte defecte ale site-ului sau ale conținutului său. Scoala IT nu este responsabil pentru pagubele utilizatorilor, erorile sistemelor de calcul sau alte nereguli de acest tip, dacă aceștiia au fost informați cu privire la producerea unor posibilele erori.

Vă rugăm să citiți cu atenție termenii și condițiile pentru a evita situațiile neplăcute și pentru a putea folosi site-ul în condiții bune.

Site-ul  www.scoalait.ro este protejat de Legea pentru drepturile de autor. Este complet interzisă reproducerea, copierea sau utilizarea parțială și integrală a conținutului acestuia, iar, dacă este cazul, aceste acțiuni vor fi pedepsite conform legilor în vigoare.

Dacă Termenii și Condițiile vor suferi modificări ulterioare, nu i se impută prestatorului de servicii/vânzătorului obligația de a notifica utilizatorul.

CONȚINUTUL SITE-ULUI

Site-ul www.scoalait.ro include texte, imagini, baze de date, reclame, bannere, logo-uri, toate acestea fiind în deplina proprietate a Scoala IT , acesta având de asemenea dreptul de a schimba acest conținut fără a notifica în prealabil utilizator cu privire la aceste modificări.

Toate informațiile prezente în cadrul platformei sunt de interes general, vor fi puse pentru ca utilizatorul să aibă acces la acestea.

Conținutul www.scoalait.ro nu poate fi reprodus, modificat, exploatat sau copiat în scopuri ilicite și imorale.

Prin utilizarea site-ului vă dați acordul cu privire la termenii și condițiile de utilizare și aveți obligația de a-i respecta întocmai cum aceștia vă sunt prezentați.

PROTECȚIA DATELOR CU CARACTER PERSONAL

Utilizatorul își oferă consimtământul expres, neechivoc și  conștient pentru folosirea datelor personale pentru a fi contactat prin intermediul poștei electronice, pentru primirea de mesaje în scop de marketing. www.scoalait.ro nu își asumă responsabilitatea cu privire la integritatea și corectitudinea datelor pe care utilizatorul le furnizează prin intermediul formularelor din site.

Vă aducem la cunoștiință faptul că utilizatorul poate refuza în orice moment ca datele sale să fie stocate în baza de date, iar în cazul în care asta se întâmplă, www.scoalait.ro va elimina aceste date din baza proprie.

Scopurile în care utilizatorului i se vor utiliza informațiile cu caracter personal sunt următoarele:

  • Pentru procesarea comenzilor sau oricăror cereri pe care utilizatorii le vor solicita;
  • Oferirea produselor și serviciilor www.scoalait.ro
  • Facturare în momentul în care există comenzi;
  • În vederea trimiterii unor reclame, recompense, reduceri și alte beneficii prin intermediul poștei electronice

DREPTURILE CONSUMATORULUI

Vânzătorul va avea completa răspundere în cazul în care vor exista lipsuri de conformitate în momentul livrării produselor. În acest caz, clientul își rezervă dreptul de a cere înlocuirea sau repararea produsului, iar vânzătorul este obligat să accepte asta.

Repararea/înlocuirea  va fi realizată într-un termen stabilit de comun acord, fără a avea inconveniente majore pentru utilizator.

CONDIȚII LEGALE

Site-ul www.scoalait.ro  funcționează conform Prevederilor legale ale Statului Român. În cazul unei tentative de fraudă, se vor raporta problemele autorităților competente.

Conflictele, dacă va fi cazul, a COMASTECRI SRL cu unul sau mai mulți utilizatori va putea fi rezolvat pe cale amiabilă, ambele părți să ajungă la un acord, dar dacă acest lucru nu este posibil se va apela la competențele instanțelor pentru rezolvarea conflictului.

Pentru acordul clientului cu Termenii și Condițiile, acesta își va asuma în totalitate aceste riscuri.

LIVRAREA COMENZILOR

Comenzile înscrise pe www.scoalait.ro vor fi onorate prin curier la adresa oferită de client. Clientul este obligat să verifice integritatea și conformitatea produsului/produselor comandat/comandate în momentul livrării și să refuze primirea acestora dacă  sunt în neconformitate cu ceea ce au comandat, prezentând defecte vizibile.

 

CURSURI ONLINE

In cadrul cursurilor online se vor prezenta notiuni specific fiecarei categorii de curs. Cursantul asigura prezenta la curs si cerintele minine tehnice: un calculator functional, cu conexiune.

In cazul in care conexiunea cursantului la Internet se intrerupe sau se opreste, cursul nu se poate recupera si nici nu se pot returna banii.

Orele de la care cursantul lipseste, nu se pot recupera

Sesiunile de curs sunt inregistrate.

Politica de cookies:

Site-ul www.scoalait.ro utilizează cookies cu scopul de a oferi către utilizatori o mai bună funcționare a platformei.

Dacă nu sunteți de acord cu utilizarea de cookie-uri vă solicităm să vă adaptați browser-ul corespunzător, dar menționăm că dezactivarea acestora este posibil să întâmpinați anumite schimbări în experiența în cadrul platformei, iar paginile să se încarce mai greu.

Cookie-urile sunt mici fișiere ce se vor stoca pe dispozitivul celui care accesează platforma, acestea fiind instalate printr-o solicitare trimisă de browser.

Menționăm că prin intermediul cookie-urilor nu se vor accesa informații de pe hard-ul dispozitivului dumneavoastră, nu va trebui să furnizați informații cu caracter personal și nici nu vă va putea identifica în vreo modalitate.

Importanța cookie-urilor sunt:

  1. Conținut și servicii adaptate preferințelor utilizatorului – categorii de produse și servicii;
  2. Oferte adaptate pe interesele utilizatorilor – reținerea parolelor;
  3. Reținerea filtrelor de protecție a copiilor privind conținutul pe Internet (opțiuni family mode, funcții de safe search);
  4. Limitarea frecvenței de difuzare a reclamelor – limitarea numărului de afișări a unei reclame pentru un anumit utilizator pe un site;
  5. Furnizarea de publicitate mai relevantă pentru utilizator;
  6. Măsurarea, optimizarea și caracteristicile de Analytics – cum ar fi confirmarea unui anumit nivel de trafic pe un website, ce tip de conținut este vizualizat și modul cum un utilizator ajunge pe un website (exemplu: prin motoare de căutare, direct, din alte website-uri etc). Website-urile derulează aceste analize ale utilizării lor pentru a îmbunătăți site-urile în beneficiul user-ilor.

Utilizatorul își rezervă dreptul de a refuza utilizarea cookie-urilor.