Despre

DESPRE PROGRAM

Cu peste 10 ani de experiență, Platforma educațională ȘCOALA IT este construită acum în urma propriilor cercetări de piață, realizate în fiecare an, alături de partenerul nostru RADIO ITSY BITSY. Suntem singurul program educațional ce își realizează programa de predare ca urmare a propriilor cercetări de piață la nivel național, tinând astfel cont de evoluția tehnologiei, accesul copiilor, vârstă, nevoi, interese și așteptări.

Ideea noastră educațională a fost înțeleasă și sprijinită până acum de companii mari din domeniul tehnic, precum Intel EducationAsusLG RomaniaLogitechD-LinkLenovoBitDefenderMedicover.

În fiecare an în programul nostru intră peste 500 de elevi noi, aceștia urmând cursurile pe întreaga perioadă a anului școlar. În prezent ne desfășurăm activitatea în 18 grădinițe și școli de renume din București.

În acest moment Platforma educațională SCOALA IT oferă cursuri de tehnologie, robotică și programare pentru grădiniță, ciclul primar, gimnazial și de liceu dar și cursuri de pregătire pentru profesori și o emisiune săptămânală la RADIO ITSY BITSY.

Iată de ce este nevoie ca elevii să aibă acces la cursuri de Tehnologie, Robotică și Programare

• peste 80% din meseriile pe care le vor avea, vor necesita abilități și cunoștințe tehnice;

• în următorii 20 de ani, 40% din joburile actuale pot dispărea, fiind înlocuite de mașini (conform Dr Carl Frey and Dr Michael Osborne de la Universitatea Oxford);

• în România, 58% dintre părinți își doresc pentru copil ca acesta să învețe robotică! (conform cercetării de piață inițiată de programul ȘCOALA IT și RADIO ITSY BITSY, la nivel național, în mai 2017);

• în România, 74% dintre părinți își doresc pentru copil ca acesta să învețe  programare! (conform cercetării de piața inițiată de programul ȘCOALA IT și RADIO ITSY BITSY, la nivel național, în mai 2017).

CE FACEM LA SCOALA IT

Punem la dispoziţia copiilor tehnologie de ultimă oră

Oferim copiilor exemple prin aplicaţii practice şi software

Simulăm situaţii posibile şi oferim soluţii pentru ele

Învăţăm copiii să înţeleagă şi să folosească tehnologia

Abordăm aspectul sănătăţii în lucrul cu tehnologia

Părinţii primesc sfaturi din partea unor specialişti IT

Copiii pot vizita centre IT şi tehnologice avansate

Îmbinând prezentările teoretice cu activitățile practice, aplicaţiile pe calculator cu jocurile cu materiale intuitive, copiii vor învăța să cunoască lumea tehnicii și să „domesticească” orice aparat pe care îl întâlnesc.

• Pregătirea copiilor pentru secolul XXI
  • Axarea pe tehnologie și pe modul în care aceasta funcționează
  • Pregătire multidisciplinară
  • Individualizarea activităților
  • Oferirea de sprijin părinților în susținerea pregătirii „tehnice” a copiilor (întâlniri în cadrul cărora să discute și să primească sfaturi din partea unor specialiști în domenii diferite).
  • Cursul Şcoala IT urmărește structura anului școlar.
  • Cursul se desfășoară în ședințe de o oră/săptămână.
  • Fiecare ședință propune o serie de activități (atât de grup, cât și individuale) din care să nu lipsească:
    1. Predarea/consolidarea propriu-zisă
    2. Aplicaţiile pe calculator
    3. Jocurile cu material concret adecvat temelor
    4. Activitățile practice
  • Stații de lucru individuale pentru copii
  • Accesorii complete pentru fiecare stație
  • Infrastructură de rețea
  • Sistem de proiecție
  • Smart board
  • Software audio-video în limbile română și engleză
  • Manualul profesorului

*Dotările pot fi diferite, în funcţie de nevoile existente.

Despre programare, de la oameni mari:)

Stephen Hawking– fizician: “Programarea calculatoarelor este o abilitate esentiala pe care sa o inveti”

Bill Gates: “Sa inveti sa programezi inseamna sa intinzi mintea, te ajuta sa gandesti mai bine si iti creeaza un mod de gandire, ceea ce cred ca este benefic in toate domeniile”

Barack Obama “Toata lumea trebuie sa stie cum sa programeze “