Cursuri

Cursuri de programare si robotica

De ce elevii au nevoie de acces la cursuri de Tehnologie, Robotică și Programare
  • peste 80% din meseriile pe care le vor avea, vor necesita abilități și cunoștințe tehnice;
  • în următorii 20 de ani, 40% din joburile actuale pot dispărea, fiind înlocuite de mașini (conform Dr Carl Frey and Dr Michael Osborne de la Universitatea Oxford);
  • în România, 58% dintre părinți își doresc pentru copil ca acesta să învețe robotică! (conform cercetării de piață inițiată de programul ȘCOALA IT și RADIO ITSY BITSY, la nivel național, în mai 2017);
  • în România, 74% dintre părinți își doresc pentru copil ca acesta să învețe  programare! (conform cercetării de piața inițiată de programul ȘCOALA IT și RADIO ITSY BITSY, la nivel național, în mai 2017).

De aceea programul SCOALA IT va ofera accesul la cursuri de ultima ora de robotica si programare ce sa pot desfasura online sau la sala de robotica.

Cursuri la sala de robotica

Cursuri online